08
lut

Oznaki, że czas na wymianę filtra w klimatyzatorze

Filtry w klimatyzatorze odgrywają istotną rolę w utrzymaniu urządzenia i Twojego domu w czystości. Za każdym razem kiedy powietrze jest wciągane do klimatyzatora, w celu ochłodzenia bądź ogrzania, przechodzi przez filtr. Zadaniem filtra jest zatrzymanie zanieczyszczeń, pozwalając na przedostanie się jedynie oczyszczonego powietrza.

Filtry w klimatyzatorze wyłapują takie zanieczyszczenia jak kurz, pył, grzyby czy pleśń, a nawet dym papierosowy. Z czasem filtry zaczynają się zapychać, uniemożliwiając swobodny przepływ czystego powietrza i wpływając negatywnie na zdrowie. Z tego powodu warto zwracać uwagę na pierwsze oznaki, świadczące o konieczności wymiany filtra.

Po czym możesz to poznać?

1. Zwiększona ilość kurzu w Twoim domu

Jedną z oznak brudnego filtra w klimatyzatorze jest większa ilość kurzu w Twoim domu. Jeśli filtr nie jest w stanie wyłapać wszystkich zanieczyszczeń, to będą one przemieszczały się do otoczenia razem z powietrzem. Jeśli masz wrażenie, że ostatnio coraz częściej musisz odkurzać mieszkanie a i tak nie widzisz różnicy to znak, że czas na wymianę filtrów. Aby tego uniknąć marka ANDE zaleca mycie swoich filtrów co dwa tygodnie.

2. Wyższe rachunki za prąd

Zapchane filtry zmniejszają efektywność i wydajność działania klimatyzacji. Z powodu mniejszego przepływu powietrza urządzenie musi działać dłużej i intensywniej, żeby osiągnąć ten sam efekt. Pobiera przez to więcej energii. Jeśli nagrzanie lub schłodzenie powietrza w Twoim domu zajmuje więcej czasu niż zwykle, a rachunki rosną bez wyraźnej przyczyny, koniecznie sprawdź stan filtra w klimatyzatorze.

3. Powietrze jest schładzane mniej efektywnie niż zwykle

Powodów dlaczego klimatyzator nie działa już tak dobrze jak kiedyś może być kilka. Jednak najczęstszą i najłatwiejszą do zdiagnozowania przyczyną jest zapchany filtr. Dlaczego tak się dzieje? Przy filtrze wymagającym wymiany, zanieczyszczenia dostają się do wnętrza urządzenia i utrudniają jego efektywne działanie.

Podsumowanie: Jak sobie poradzić z filtrami w klimatyzatorze?

W ramach bieżącego użytkowania, filtry zainstalowane w klimatyzatorze należy myć co 2 tygodnie. Jeśli chodzi o czystość wymienników bardzo pomagają funkcje automatycznego czyszczenia. Przykładowo w modelu Jupiter marki ANDE agregat odwraca obroty wentylatora i zdmuchuje kurz, pyłki, liście z wymiennika. Jednak mimo tej funkcji urządzenie powinno być poddane konserwacji 2 razy do roku przez profesjonalny serwis. Czy jednak w czasach kiedy mamy tak wiele spraw na głowie musimy pamiętać również o filtrze w naszej klimatyzacji? Otóż nie. Klimatyzatory ANDE przypominają użytkownikowi o potrzebie czyszczenia filtrów odpowiednim komunikatem. Po 500 godzinach pracy  klimatyzatora wyświetli na wyświetlaczu temperatury komunikat „CL” i włączy funkcję automatycznego czyszczenia wymiennika. Dzięki temu wiemy, że nastał dobry moment na umycie filtrów wielokrotnego użytku, celem zapobiegania rozwoju na nich grzybów i pleśni.